Şeker Pembe

Özel Eğitim Nedir

Özel Eğitim Nedir

Özel eğitm nedir sorundan önce bazı tanımların yapılması gerekmektedir.

Bazı sebeplerle kişisel özellikleri ve öğrenme kabiliyeti açısından akranlarından farklılık gösteren bireylere uygulanan eğitimlere özel eğitim denilmektedir.

Yetersizlik nedir : Yaralanma veya bazı problemler nedeniyle oluşan, normal bir insanın kolaylıkla yapabildiği etkinliklerin yaralanma veya farklı problemlerle karşılaşan bireyler tarafından yapılamamasına yetersizlik denir.

Engel nedir : Çocuğun yetersiz olması sebebiyle oynaması gereken rolleri oynayamama durumuna engel denir.

Bu tanımlarla birlikte bakarsak, özel eğitime ihtiyacı olan çocukların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla özel olarak eğitilmiş personel, özel eğitim programları ve teknikleri  ile onların özür ve özelliklerine uygun merkezlerde gerçekleştirilen eğitime özel eğitim denir.

Özel eğitim normalden farklı olan çocuklara sunulur. Özel eğitim ayrıca üstün yetenekli olan çocuklara da yeteneklerini daha da geliştirmek için sunulmaktadır. Özel eğitim yetersizliklerin engele dönüşmesini engeller. Özel eğitim engelli bireyi kendine yeterli hale getirir ve son olarak özel eğitim topluma kaynaşmasınını sağlayan ve bağımsız, üretici bireyler olmasını destekleyecek kabiliyetlerle donatılan eğitimdir.

Özel Eğitim Neyi Öğretir

Özel eğitim, normal eğitimden farklılık göstermektedir. Normal çocukların kendiliğinden öğrendikleri kabiliyetlrin önemli bir bölümü yetersizlikten etkilenmiş özel eğitime ihtiyacı olan bireylere, yoğun ve sistematik biçimde öğretilebilmektedir. Mesela soyunma, giyinme, yeme becerilerini çocuklar yetişkinleri taklit ederek öğrenirler.
Normal eğitimden özel eğitimin farklılaştığı bir diğer nokta ise eğitim içeriğinin ayarlanmasıdır. Normal eğitimde eğitim içeriği ortalama çevresindeki çocuklar için merkezi programlarla belirlenirken, özel eğitimde ise programın içeriğini çocuğun ihtiyaçlarını belirler.

Özel Eğitimin Temelleri

Türk Millî Eğitiminin genel amaçları doğrultusunda özel eğitimin temel ilkeleri şunlardır

  • 573 sayılı Özel Eğitim Hakkında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) belirtilmiştir.
  •  Özel eğitime ihtiyacı olan tüm bireyler; ilgi, istek, yeterlilik ve yetenekleri doğrultusunda ve ölçüsünde özel eğitim hizmetlerinden yararlandırılır.
  • Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin eğitimine erken yaşta başlanması esastır.
  • Özel eğitim hizmetleri, özel eğitime ihtiyacı olan bireyi, sosyal ve fiziksel çevrelerinden mümkün olduğu kadar ayırmadan plânlanır ve yürütülür.
  • Özel eğitime ihtiyacı olan bireyin eğitim performansları dikkate alınarak; amaç, içerik ve öğretim süreçlerinde uyarlamalar yapılarak, yetersizliği olmayan akranları ile birlikte eğitilmelerine öncelik verilir.
  • Özel eğitime ihtiyacı olan bireyin, her tür ve kademedeki eğitimlerini kesintisiz sürdürebilmeleri için her türlü rehabilitasyonlarını sağlayacak kurum ve kuruluşlarla iş birliği yapılır.
  • Özel eğitime ihtiyacı olan birey için, bireysel eğitim plânı hazırlanır ve eğitim programları bireyselleştirilerek uygulanır.
  • Ailelerin, özel eğitim sürecinin her boyutuna aktif katılmaları ve eğitimleri sağlanır.
  • Özel eğitim politikalarının geliştirilmesinde, özel eğitime ihtiyacı olan bireye yönelik etkinlik gösteren sivil toplum örgütlerinin görüşlerine önem verilir.
  • Özel eğitim hizmetleri, özel eğitime ihtiyacı olan bireyin toplumla etkileşim ve karşılıklı uyum sağlama sürecini kapsayacak şekilde plânlanır

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.