Şeker Pembe

Saç Dökülmesini Önleyen Yöntemler

Saç Dökülmesini Önleyen Yöntemler
woman distraught at hair loss

Saç Dökülmesi

Bayanların en büyük problemlerinden biri olan saç dökülmesi, çoğu zaman hayatımızı ciddi anlamda etkilemektedir. Özellikle mevsim geçişlerinde saç dökülmelerine daha sık rastlanmakta, hatta bu durumu çoğu zaman kullandığımız şampuan ya da saç kremlerine dahi bağlamaktayız. Yapılan araştırmalara göre saç dökülmelerinin nedenleri yalnızca mevsim geçişlerine ya da kullanılan bakım ürünlerine bağlı olmakla kalmayıp, hormonal ve metabolik nedenlerle birlikte vücuda alınan gıdalarla da alakalı olabilmektedir. Günde ortalama 100 adet olarak dökülen saç telleri normal karşılanıp, bu sayıda artış gözleniyorsa nedenleri bir uzman hekim eşliğinde belirlenebilmektedir. Bazı rahatsızlıklar ve de aşırı stresle birlikte doğum ya da vitamin eksikliği saç dökülmelerine neden olarak gösterilebileceği gibi, yetersiz ve dengesiz beslenmeyle birlikte alkol ve de sigara kullanımı da saç dökülmesinin nedenleri arasında gösterilebilmektedir.

Saç Dökülmesini Önleyen Yöntemler

Saç dökülmesini önlemek için neler yapılmalıdır?

* Saç derisine masaj yapmak, damarların açılmasını sağlayarak kanın akışını sağlayacağından saç dökülmesinin önüne geçmenizi sağlayabilmektedir.

* Sprey ve jöle gibi günlük saç bakım ve şekillendirme ürünleri saçların nefes almasını önleyeceğinden saçlarda dökülmeye neden olmaktadır. Bu tarz saç şekillendirme ürünlerini kullanmamalı ya da kullanımını minimuma indirmek gerekmektedir. Eğer kullanma gereği duyuyorsanız da her gün düzenli olarak saçlarınızı yıkamakta fayda vardır.

* Aşırı A vitamini içeren gıdalar tüketmekte saç dökülmesini tetiklediğinden A vitamini alımınızı da azaltabilirsiniz.

* Saçtaki keratin ve yağ dengesini koruyabilmek adına, saçlarınızı her gün yıkamak yerine biraz yağlanmasına izin vermekte fayda vardır. Haftada 2 ya da 3 kez yıkayarak saçınızdaki bu dengeyi koruma altında tutabilir, saç dökülmelerinin de önüne geçebilirsiniz.

* Uzman bir doktordan yardım alarak yeterli ve dengeli olarak beslenmeli, özellikle çinko ve demir içerikli gıda tüketimine dikkat etmelisiniz.

* Aşırı stres de saçların en büyük düşmanı olup, aşırı stresten kaçınmanızda fayda var demektir.

* Alkol ve sigara alışkanlıklarınız var ise buna bir an önce dur demeli ya da en aza indirmelisiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.